Pozycjonowanie strony (SEO)
W odróżnieniu od reklamy na Facebooku i reklamy w Google Ads pierwsze efekty pozycjonowania strony pojawiają się zazwyczaj od miesiąca do dwóch od momentu wprowadzenia optymalizacji strony i działań pozycjonujących.
Warto jednak uwzględnić również ten element w długofalowej strategii marketingowej, ponieważ ruch generowany w ten sposób będzie kierowany na naszą stronę niezależnie do tego czy wydajemy pieniądze na kampanię płatną czy też nie.
Należy jednak pamiętać, że w internecie mogą być setki stron konkurencji walczące o najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwaniach na najbardziej popularne frazy.
Wypozycjonowanie naszej strony będzie wymagało zatem sporo nakładów pracy i często bardzo drogich narzędzi.
Jest wiele elementów, które mają wpływ na naszą pozycję w Google. Pierwszy krok jaki należy wykonać to audyt strony i domeny.
Elementy, na które musisz zwrócić uwagę to:
1. Czy moja strona używa protokołu https? – ważne jest, aby nasza strona stosowała do komunikacji z serwerem bezpiecznego protokołu https. Jest to szyfrowana wersja protokołu http, która szyfruje połączenie z wykorzystaniem protokołu SSL. Google bardzo zwraca na to uwagę.
2. Jaki jest Page Rank mojej domeny? Page Rank to wskaźnik opracowany przez założycieli firmy Google, który określa jakość strony internetowej na podstawie liczby i jakości odwołujących się (linkujących) do niej innych stron. Obecnie Google nie podaje takich informacji, natomiast jest wiele serwisów, które opracowały własne narzędzia określające jakość strony internetowej. Możesz skorzystać np. z serwisu https://pl.majestic.com/, który ocenia domenę poprzez wskaźnik Trust Flow. Dla polskich serwisów poprawny wskaźnik wynosi między 20 a 30.
3. Ile linków kieruje do mojego serwisu? Ilość linków zewnętrznych typu dofollow decyduje o rankingu domeny i pozycji dla poszczególnych słów kluczowych. Darmowy test możesz wykonać w https://webmeup.com/
4. Czy mam poprawnie przypisane słowa kluczowe? Każda ze stron, które chcesz wypozycjonować musi mieć przypisane słowo kluczowe, które powinno pojawić się również w opisie, nagłówkach jak i samym tekście kilka razy. Do analizy strony możesz wykorzystać narzędzie https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/.
5. Czy mam zainstalowane Google Search Console na mojej stronie? GSC to podstawowe narzędzie, niezbędne, aby Twoja strona w ogóle pojawiła się w wynikach wyszukiwania.
6. Czy mam Mapę Strony? Mapa strony powinna być załadowana do Google Serach Console. Możesz ja stworzyć wykorzystując wtyczkę w WordPress All In One SEO https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/. Wtyczka ta pomoże Ci również przypisać słowa kluczowe i opisy do poszczególnych podstron.
7. Jak szybko ładuje się moja strona? Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie. Przyjmuje się, że dobry czas ładowania strony to około 3 sekundy. Strony ładujące się powyżej 6 sekund mogą tracić nawet połowę swojego ruchu Stronę możesz przetestować tutaj: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
8. Czy moja strona jest mobile friendly? Google bardzo zwraca uwagę na responsywność strony i przyjazność dla użytkowników korzystających z telefonów, gdyż z każdym rokiem rośnie udział ruchu generowanego z tych urządzeń. Test strony możesz wykonać tutaj: https://search.google.com/test/mobile-friendly
Dobór słów kluczowych
Jeśli Twoja strona jest nowa na konkurencyjnym rynku dosyć trudno będzie wypozycjonować ci ją na najbardziej popularne frazy jedno lub dwu-wyrazowe. Lepiej skupić się na słowach tzw. Długiego ogona zawierających trzy lub cztery wyrazy.
Zobacz przykład:
“wynajem sali warszawa” – na taką frazę będzie znacznie łatwiej wypozycjonować stronę niż samą frazę “wynajem sali”.
Określenie konkurencyjności fraz w SEO wymaga dodatkowych narzędzi. Ja osobiście korzystam z Clusteric Auditor https://clusteric.com/pl/.
Z danych z clusteric auditor wynika, że aby pojawić się w wynikach wyszukiwania w top 10 na frazę “sale do wynajęcia warszawa” wystarczy praktycznie dobra optymalizacja strony i jej opisów.
Fraza “wynajem sali warszawa” będzie wymagała już kilku linków dofollow z Anchor Tekst, czyli umieszczenia słowa kluczowego w samym linku.
Jeśli chodzi o frazę “wynajem sali” to szkoda naszego czasu, bo praktycznie nie mamy szans, aby pojawić się w wynikach wyszukiwania.
Dobór słów najlepiej jest zacząć od Planera Słów Kluczowych w Google https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/tools/keyword-planner/
Jeśli planujesz zainwestować więcej czasu i pieniędzy w bardzo atrakcyjne frazy warto w pierwszej kolejność stworzyć kampanię w Google Ads i sprawdzić, które frazy generują konwersję.
Jak samodzielnie wypozycjonować stronę?
WTG Mariusz Galewski, wszelkie prawa zastrzeżone
Najlepszym sposobem na samodzielne wypozycjonowanie strony jest dobór odpowiednich fraz długiego ogona i regularne pisanie artykułów na ten temat.
Musisz się liczyć z tym, że będzie to proces zajmujący od 3 do 6 miesięcy, a w tym czasie będziesz musiał pisać minimum dwa artykuły tygodniowo. Po tym czasie powinny pojawić się pierwsze rezultaty.
Jeśli nie chcesz inwestować dużo środków w narzędzia do monitorowania pozycji, określania konkurencyjności słów kluczowych, polecam Long Tail Pro (https://app.longtailpro.com/) jedno z najtańszych na rynku narzędzi do wyszukiwania słów i określania poziomu konkurencyjności fraz.
Ruch z SEO nie jest za darmo
WTG Mariusz Galewski, wszelkie prawa zastrzeżone
Jak widzisz ruch generowany z wyszukiwań organicznych nie jest wcale darmowy. Musisz włożyć wiele czasu i środków na zakup narzędzi do analizy i monitorowania stron i fraz. Potrzeba też cierpliwości, gdyż efekty nie pojawiają się natychmiast jak w przypadku Facebooka i Google Ads.
Warto jednak zainwestować również w ten kanał, jako element dywersyfikacji ruchu na stronie. Raz zainwestowane środki będą przynosić efekty przez długi okres czasu.
Podobał Ci się ten wpis? Podziel się ze znajomymi!
Mariusz Galewski, konsultant ds. e-marketingu.
Pomagam firmom pozyskiwać nowych klientów poprzez reklamę w internecie. Zajmuję się przygotowaniem i wdrożeniem kompleksowej strategii marketingowej produktów i usług w oparciu o leje sprzedaży. Specjalizuję się w kampaniach na Facebooku, Google Ads oraz pozycjonowaniu stron. Moimi klientami są firmy z sektora B2B i B2C. Posiadam kilkuletnie doświadczenie w obszarze marketingu online na rynku polskim, krajach Europy Zachodniej oraz USA. Pracuję m.in. dla Creative oraz Multikino Media. Wcześniej przez 10 lat byłem menedżerem sprzedaży w branży B2B.
- Twoje działania nie przynoszą zamierzonych efektów?
- Denerwuje Cię, że zainwestowane pieniądze nie zwracają się?
- Masz dość marnowania czasu na zgłębianie tajników reklamy w internecie?
- Chciałbyś skupić się tym w czym jesteś najlepszy, czyli Twoich usługach i produktach?